Jeoloji mesleğinin en ilginç yanı herhalde arazi çalışmalarıdır. Bu yargı sanırım hem öğrenciler, hem öğreticiler, hem uygulayıcılar için geçerlidir. Yıllar içinde birçok anı birikebiliyor. Bunların ilginç olanlarının günümüz teknolojisinde başkalarıyla paylaşılması oldukça kolay bir iş. Aslında bizler zamanında böyle bir paylaşımı öngörmediğimiz için anılarımızı resimlemek ya da yazmak için özel bir çaba göstermedik. Ama genç kuşakların bu fikir üzerinde durmaları yararlı olabilir diye düşünüyorum. Derslerde slayd olarak öğrencilerimle de paylaştığım birkaç  anıyı, aşağıda sitenin ziyaretçileriyle de paylaşmak istedim. Umarım ilginç bulanlar çıkar (Y.T.).

 

 

 

 1- 1971 Kop Dağları zirvesinde buz gibi bir kaynakta öğle kumanyasını soğutan bir jeolog.

 2-  1971 Ziganalar. Doğada çalışmanın içaçıcı güzelliklerinden bir örnek.

 

 

3-1974 Refahiye. Kuzey Anadolu fayı üzerindeki bataklıklardan birine saplanmış at ve başında üzüntüyle bekleyen yavrusu.  Ekibimiz atı karnından ip geçirip jeeple çekerek kurtarmıştı.

 4-Yandakine benzer üzücü manzaralar çok şükür ki ender karşılaşılan manzaralardandır. Buna karşılık arazi çalışmaları sırasında  burada objektifimize poz veren sevimli keçiler gibi görüntülerle daha sık karşılaşılabilir.

 

 

5- 1964 Marmaris. Geçmiş zaman olur ki... O yıllarda sadece 3000 nüfuslu küçük bir yerleşim merkezi, şimdi bir büyük kent. 1965 yılında turistik tesis olarak sadece Lidya Oteli hizmete girmişti.

6- 1964 Marmaris Turunç köyü. O zaman20-30 kadar hanesi olan bu köyde sahil tamamen boş. Ama şimdi büyük otellerle dolu.

 

 

7-Almanya Balingen bölgesi1962. Paleontoloji ekskürsiyonu sırasında tarlada çalışan köylülerle karşılaştık.  Atın çektiği tekerlekli özel bir pullukla tarlı sürüp tohum ekiyorlar. Peysajın düzgünlüğü ve temizliği dikkat çekiyor.

8-Balingen yakını 1962. Aynı paleontolojik gezide, masal kitaplarında  ya da filmlerinde görülenlere benzeyen,  arazinin en yüksek noktasına yerleştirilmiş sihirli bir kale.

 

 

9-Kiental İsviçre 1963. Arazi kampı sırasında 2500 m yükseklikteki bir gölcük. Gençliğin verdiği cesaret ve hevesle, kar suyu ile dolu soğuk sulara bile girilebiliyor insan.

10-Kiental 1963 Arazi kampında İsviçre Alplerinin 3000 metre yüksek bir kesiminde (Berner Oberland) bir grup öğrenci ve Prof. Dal Vesco (ayaktaki arkadaşa bakan)arazinin jeolojik yapısını tartışıyorlar. Ayaktaki arkadaşımız doktorasını bitirmesine birkaç ay kala maalesef  elim  bir helikopter kazasında yaşamını yitirmişti.

 

11- 1971 Gümüşhane. Karıncaların kuru çam ağacı iğnelerinden yaptıkları yuva. Çekiç ölçek için.

12-Gümüşhane 1971 Tekkeköy yakını.  Köylülerin tarla sulamak için kullandıkları aşırı kireçli suyun küçük bir şev üzerinde kirecini çökeltmesi -Pamukkaledeki traverten oluşumu gibi- ve onu yakından inceleyen bir öğrencimiz.

 

 

13-Van yaylaları 1984, doktora öğrencim Ercan Aksoy'un ( 2006'da profesör olmuştur) tez arazisi.  Özellikle küçükbaş hayvancılığın  gelişmiş olduğu bu bölgede, arazi çalışmaları sırasında, o yıllarda sık sık koyun sürüleri ile karşılaşılıyordu. İki çoban arasındaki genç oğlum Türkay (15 yaşında iken).

14- Haymana, öğrencilerle  arazi kampındayız, 1975.. Kent kökenli jeoloji mensupları için arazide karşılaşılan bu tür kırsal alan manzaraları onların "hoş anılar" listesine girmektedir.

 

 

15-1961 Zürich bölgesi. Öğrencilik yıllarımın ilk jeolojik gezilerinden biri. Birinci sınıf öğrencileri olarak hocanın açıklamalarını dinlemek için merakla etrafında toplanmışız.

16- İsviçre Jura Bölgesi, Porrentury yakını 1961.  İsviçrede arazi gezilerimiz sırasında kırsal allanda sık karşılaştığımız manzaralardan biri.  İsviçre büyükbaş hayvancılığın gelişmiş olduğu bir ülkedir ve hayvanları A kalitesindedir.

 

 

17- 1973 Yıldızeli'nin bir köyü. Anadolu'nun birçok köyünde hala asırlar öncesinin kimi tarım araçlarının kullanıldığını görüyoruz. Burada öküzler arkasına bağlanan dövenle ekinin  ezilmesi, tane ve samana ayrılacak duruma getirilmesi işlemi yapılmaktadır.

18-Gümüşhane 1971. Merkez ilçe Kale bucağı çevresinde yaptığımız arazi kamplarının birinde yaşlı bir köylümüzü döven sürerken görüyoruz. Yandaki örnekte yeni başlamış görünen sapların ezilme işlemi burada tamamlanmak üzeredir. Yanda da belirtildiği gibi bu tarım aracı asırlar öncesinden kalmadır.

 

 

19- 1971 Gümüşhane'nin bir köyünde. 10-12 yaşında çocuklar ellerinde balta gencecik bir çam ağacını kesmişler ve sorduğumuzda bunu yakacak olarak kullanacaklarını söylediler. Zavallı ormanlarımız!!!

20- Yukarıdaki anının içerdiği mesajı yandaki fotoğrafın verdiği mesajla karşılaştırsak:. Sonuç....???

 

Siteye konulduğu tarih:  2010


Prof. Dr. Yusuf TATAR  İletişim için: bilgi@yusuftatar.com.tr

Skip Navigation Links