Bu site oğlum Türkay, gelinim Özlem ve torunum Uzay'ın
bana 71. yaş günü armağanı olarak gerçekleşmiştir.
 

 

SİTEMİZ YENİLENEREK  25.05.2012 TARİHİNDE ZİYARETE AÇILMIŞTIR

 

 

  

 

 

 

 

SİTE İLE İLGİLİ KISA HABERLER


12- Genel Jeoloji-I kitabı dışında  Research Gate platformuna yüklediğim çalışmalardan bazılarının ayrıntılı okunma istatistikleri  20190314 itibariyle anasayfa ekine yüklenmiş; (10)'daki eski veriler kaldırılmıştır.

11- Çoğu ortaöğretim yıllarımda karaladığım şiirlerimin bir kısmı DUYGU DUNYAM (Şiir Defterimden) başlığı altında 20180418 tarihinde bu siteye yüklenmiştir.

10- Genel Jeoloji-I kitabı dışında  Research Gate platformuna yüklediğim çalışmaların okunma istatistikleri bu platform tarafından rapor edilmektedir. Aşağıda çalışmalarım hakkında bazı DEĞERLENDİRMELERLE RESEARCH GATE VERİLERİ 20180716 itibariyle bu sayfada bağlantılı olarak verilmiştir.

9- Kitap formatlı çalışmalarımın kapakları derlenerek aşağıda bu sayfaya yüklenmiştir (20170329). Kitaplardan          bazılarının pdf formattında tam metinlerine (publications-yusuf tatar-research gate) adresinden ulaşılabilir.

8- GENEL JEOLOJİ-I kitabı PDF formatında siteye yüklenmiş ve ücretsiz olarak kişisel kullanıma açılmıştır                     (2016-11-18). Kitap 2016-12-12 tarihinde Research Gate, 2016-12-28 tarihinde Google play books ortam-                    larına da yüklenmiştir.

7- İçinde 101 fotoğrafımın bulunduğu E-SERGI 6 05 Ekim tarihinde yayımlanmıştır.

6- Çalışma ve Yayınların tarih sırasına göre (kronolojik) listelenmiş dosyası ile tür ve tarih sırasına göre listelenmiş dosyası ayrı ayrı gözden geçirilerek XPS formatında 20160609 tarihinde yeniden yüklenmiştir.

5- 1978 Yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi yayını olarak hizmete sunulmuş olan FOTOJEOLOJİ  başlıklı kitabım e-kitap olarak 20160408 tarihinde, hiç bir ticari amaç  güdülmeden, ticari amaçla kullanma yasağı konularak, hizmete sunulmuştur.

4- 20151231, e-sergi  5 yayımlanmıştır.

3- MARS-BİLDİRİ dosyası gözden geçirilerek 20141124 tarihinde KTÜ Jeoloji Müh. Bölümü'nde konferans olarak sunulmuş ve son hali siteye20141125 tarihinde yüklenmiştir.

2- 4. E-SERGİ dosyası hazırlanak siteye yüklenmiş ve 20150103 tarihinde yayıma açılmıştır. 3. E-SERGİ fotoğrafları siteden kaldırılmıştır.

 

1- Bir önemli yenilik Torunum UZAY TATAR'ın (12. yaş) 1. fotoğraf sergisinin (E-SERGİ-UZAY 1)  siteme konuk olmasıdır. Uzay'ın, fotoğrafçılığın hoş ve yararlı bir hobi olduğu fikrini benimsediğinin kanıtı olan bu sergi beni ayrıca mutlu etmiştir.

 

 

 

* Siteyle ilgili görüş ve eleştirilerini iletmeyi arzu edenler tatar5838@gmail.com adresini kullanabilirler.

* Site yapımındaki asıl amaç bilgi paylaşımıdır. Özellikle genç kuşaklara jeoloji hakkında yalınlaştırılmış bilgi sunarak, jeolojinin tanıtılmasına katkı vermek düşünülmüştür. Emeklilik öncesi yapılmış mesleki kitap ve makale çalışmaları sadece liste olarak siteye konulmuştur. Zaman ve uygun koşullar bulundukça bunlardan seçilecek bazılarının ayrıntılarıyla sunulması düşünülmektedir. 

 

AÇIKLAMALAR

* Ana sayfa altında kendi küçük, anlamı büyük  bir ATATÜRK dosyası da bulunmaktadır.

* Çalışmalar menüsü altındaki kimi dosyalarda kolay anlaşılır ve görsel ağırlıklı jeoloji bilgileri bulunmaktadır. Bu bilgilerin ilk ve orta öğretim öğrencileri ile, konulara amatörce ilgi duyan diğer kimselere faydalı olacağı düşünülmektedir. Öğrenime yeni başlamış jeoloji öğrencileri için de bu dosyalara göz gezdirmek ilginç ve yararlı olabilir.

* Çalışmalar menüsü altındaki diğer bazı dosyalar sadece meslektaşlara ve amatör olarak temel jeoloji bilgisi kazanmış olan meraklılara hitabeder nitelikte dosyalardır. Deprem dosyası gibi dosyaların ise belli bir temel eğitimi olan herkesin ilgisini çekeceğini umuyorum.

* Fotoğraflar menüsü altında kişiler ve arazi anıları dosyaları görülebilir. Burada ayrıca E-Sergi adı altında kendi çektiğim fotoğraflardan oluşan arşivimden,  ziyaretçilerle paylaşmak istediğim fotoğraflara yer verilmiştir. Serginin 6 ay gibi sürelerle yenilenmesi düşünülmektedir.

 
 
 
 

 

 

DÜNYAMIZI VE ONUN KAYNAKLARINI

EĞER KORUYARAK KULLANMAZSAK !

 
1975 yılında kısa süre için Kanada Ottawa Üniversitesinde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bulunduğum günlerde; oralarda pek de sık rastlanmayan kamyon arkası yazılardan biri dikkatimi çekmişti, yazıyı çok anlamlı bulmuştum.  Şöyle diyordu:
 
 
Drive with care,
 
Life has no spare!!!
  
Türkçesi:
 
Arabanı sür dikkatli;
 
Hayatın yedeği yok ki !!!
 
Benim de dilime şu satırlar takılmıştı:
 
 
Sadece hayat değil,
Dünyamız da yedeksiz, 
Koruyarak kullanmazsak,
Yok oluruz hepimiz !!!
 
 
 
 
 
 
 
   

 

ÇALIŞMALARIM HAKKINDA İNTERNET YOLUYLA GELEN BAZI DEĞENLENDİRMELER EKTEKİ DOSYADA PAYLAŞILMIŞTIR.  RESEARCH GATE PLATFORMUNUN READS (OKUMA) RAKAMLARI İSTATİSTİĞİ DE, 20190314 TARİHİ İTİBARİYLE YİNE EKLİ DOSYADA BULUNMAKTADIR.  

İlgili dosyanın içeriğini görmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız:

FileManager/file/degerlm.pdf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   

 


Prof. Dr. Yusuf TATAR  İletişim için: bilgi@tatar5838@gmail.com

Skip Navigation Links